kleszcz2

 

Kleszcze – rząd pajęczaków z podgromady roztoczy. Są nosicielami wielu groźnych chorób, przez co mają duże znaczenie medyczne i weterynaryjne.
Długość ciała kleszczy wynosi od ułamków milimetra do 30 mm (większość nie przekracza 15 mm), a jego zarys jest owalny lub okrągławy. Osobniki głodne są spłaszczone grzbieto-brzusznie, najedzone stają się bardziej wypukłe. W Polsce licznie występuje kleszcz pospolity (kleszcz pastwiskowy). Idealnym środowiskiem dla kleszczy jest środowisko wilgotne, najlepiej liściaste. Kolor naszych ubrań nie ma dla kleszcza znaczenia, ponieważ są ślepe.

Wzmożony wysyp tych pajęczaków zaczyna się w maju i trwa do późnej jesieni. Z tymi mikroskopijnymi pajęczakami nie ma żartów. Przenoszą bowiem jedną z dwóch groźnych chorób zakaźnych - boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu.
 
kleszcz
Przed wyjściem do lasu należy zastosować preparaty odstraszające w kremie lub spreju, a po powrocie do domu dokładnie obejrzeć całe ciało. Pamiętajmy, że kleszcze występują też na łąkach, bo lubią wysokie trawy i krzewy.Czatują zwłaszcza na osoby, które mają miękką, delikatną skórę lub bardzo się pocą. Lubią wilgoć i ciepło. Bardzo ważne jest szybkie usunięcie kleszcza wtedy zapobiegniemy przedostaniu się jego wydzieliny do naszego krwiobiegu. Nie smarujmy go tłuszczem.
W aptekach są specjalne zestawy do usuwania kleszczy.O zakażeniu świadczy tzw. rumień pełzający. Musi mieć jednak powyżej 5 cm, aby można było mówić o boreliozie. Po pewnym czasie rumień znika, co niektórych niesłusznie uspokaja i rezygnują z wizyty u lekarza. Tymczasem choroba wraca ze zdwojoną siłą. Oprócz stawów może zaatakować centralny układ nerwowy. Boreliozę leczy się antybiotykami.
 
Kleszczowe zapalenie mózgu, to obok boreliozy, druga bardzo poważna choroba przenoszona przez kleszcze. Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba układu nerwowego, której leczenie może zająć nawet rok. Na szczęście przed kleszczowym zapaleniem mózgu chroni nas szczepionka.

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/kleszczowe-zapalenie-mozgu-objawy-leczenie-powiklania_37303.html

Kleszczowe zapalenie mózgu, to obok boreliozy, druga bardzo poważna choroba przenoszona przez kleszcze. To choroba układu nerwowego, której leczenie może zająć nawet rok. Na szczęście przed kleszczowym zapaleniem mózgu chroni nas szczepionka. By wprowadzić wirusa do organizmu człowieka, wystarczy tylko ukłucie mierzącej około milimetra larwy kleszcza. Bardzo trudno jest temu przeciwdziałać zwłaszcza, że nasza aktywność na świeżym powietrzu w okresie letnim oraz lekka odzież sprzyja atakom kleszczy. Zachorowania zdarzają się, choć rzadko, również po spożyciu niepasteryzowanych produktów z mleka pochodzącego od zakażonych wirusem kóz.
 

źródła informacji: www.nto.pl; http://www.polskieradio.pl; www.poradnikzdrowie.pl; www.wikipedia.pl; www.poradnikzdrowie.pl

FB FindUsonFacebook online 248 pl PL

Kalendarz

Maj 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31